This website uses cookies. By continuing to browse RFU.com you are agreeing to our use of cookies. Find out more by viewing our privacy and cookie policy.

Midlands set for Women's Divisional opener

12 February 2013

  • North at Scarborough first up for Midlands
  • Cooper relishing Divisional Programme

The RFU Women’s Divisional Programme for 2013 kicks off this Sunday (February 17) with two triple-headers of matches at Senior, Under 18 and Under 15 levels.

The Divisional Programme started in 2010 and is crucial in developing talent to improve rugby at all levels of the Women’s and Girls’ Player Pathway, with the objective of producing future England internationals at XVs and Sevens.

Played across three age groups in England’s four divisions - North, Midlands, London & South East and South West – the programme provides a challenging, high-quality performance environment within each division, enabling individual development of players who have the potential, ambition and commitment to become the best they can be.

There are four rounds of matches between now and the conclusion of the programme in late March.

The Seniors play three fixtures each in a round-robin tournament, as do the Under 18s where the overriding emphasis is on development over match results.

The Under 15s will kick off as part of the triple-header on February 17 and play two further matches on their second and final fixture date, March 24.

Gary Street, England Head Coach, commented on the pathway for women and girls in English rugby union and gave a description of where the Divisional Programme fits in.

“The RFU’s Women’s and Girls’ Player Pathway can see players progressing from club rugby to representing their county, their division and even their country,” Street said.

“One of the programme’s most recent stars is Emily Braund, who made her England debut in the Six Nations of 2012. Just months earlier Emily was running out for the Midlands team.

“With the aim of broadening our female playing base and finding and developing England’s best rugby talent, the Player Pathway includes an enhanced Club Programme, a fully functional County Programme and a Divisional Programme.”

England’s senior XVs team are the reigning champions and seven-times consecutive winners of the Women’s Six Nations Championship, and they beat world champions New Zealand in an historic 3-0 series whitewash last autumn.

The delivery of the Divisional Programme is overseen nationally by the RFU Player Development Manager (PDM) and divisionally by RFU Divisional Talent Development Officers (DTDOs).

Players who have graduated from the Divisional Programme through to the England Elite Player Squad include Emily Braund, Ceri Large, Amber Reed, Jenny Brightmore, Lauren Cattell, Hannah Gallagher, Kate Newton, Sally Tuson, Ruth Laybourne and Alex Matthews.

The Midlands open their campaign against the North at Scarborough on February 17 and James Cooper, the Midlands DTDO, is relishing the challenge.

“I am really looking forward to, and excited by, what this Divisional programme holds for the Midlands squads,” he said.

“At Senior level we have 21 new players in the squad, with two players coming straight out of last year’s U18 squad. This shows we are attracting more players who want to be involved at this level, and is testament to the work clubs and counties  are doing in the Division.

“For the Under 18 and Under 15 squads we have some new staff. Julia Schneider has taken over as Under 18 Manager. Elaine Limond has stepped up to head coach and Huw Thomas as assistant coach with the Under 18s, with Chris Parr and Sam Mudd becoming the Under 15 head and assistant coaches.

“With the talent shown at the trials and weekend training, I am really excited about the potential talent in these two squads and how the coaches can develop the individual skills of the players and bring them together as a team.

“The games this weekend against the North will be a good test for the players and show them what it is like to play at a higher intensity against players of similar ability.”

Midlands Seniors:

15

Rena Nelson

unattached

Staffordshire

14

Sam Bree

Worcester

North Mids

13

Zoe Bennion

Worcester

North Mids

12

Laura Dowsett

Lichfield

Staffordshire

11

Carys Williams

Lichfield

Staffordshire

10

Nancy Stone (C)

Lichfield

North Mids

9

Jess Robinson

Loughborough

Leicestershire

 

 

 

 

1

Justine Lucas

Lichfield

Staffordshire

2

Sam Voyle

University of Birmingham

North Mids

3

Bethan Arthur

Nottingham BC Ladies

Notts, Lincs & Derby

4

Siobhan Ashton-Cleary

Lichfield

Notts, Lincs & Derby

5

Francesca Strong

University of Birmingham

North Mids

6

Laura Turner

Stoneygate

Leicestershire

7

Caley Parnell (VC)

Lichfield

Staffordshire

8

Fiona Fletcher

Lichfield

Staffordshire

 

 

 

 

16

Rosie Mankee

Longton

Staffordshire

17

Amanada Seccombe

Lichfield

Notts, Lincs & Derby

18

Emma Lumley

Wasps

Notts, Lincs & Derby

19

Steph Warmer

Moseley

North Mids

20

Kerry McCormick

Moseley

North Mids

21

Dannielle Allen

Loughborough

Leicestershire

22

Rowena Meaton

University of Birmingham

North Mids

Midlands Under 18s

15

Eve Morton

Paviors

NLD

14

Emma Harbage

Lichfield

Staffordshire

13

Emily Davis

Paviors

NLD

12

Jade Shekells

Worcester

North Mids

11

Emma Warrington

Lichfield

Staffordshire

10

Bethany James

Paviors

NLD

9

Katie Boot

Lichfield

Staffordshire

 

 

 

 

1

Hannah Dennis

Sleaford

NLD

2

Lark Davies

Worcester

North Mids

3

Katie Trevarthen

Paviors

NLD

4

Phoebe Jay

Lichfield

Staffordshire

5

Amy Wigley

Worcester

North Mids

6

Georgia Bradley

Lichfield

Staffordshire

7

Rebecca Noon

Lichfield

Staffordshire

8

Holly Donnelly-Bush

Paviors

NLD

 

 

 

 

16

Lucy Tomkinson

Lichfield

Staffordshire

17

Rosie Tidball

Worcester

North Mids

18

Philippa Theobald-Roe

St Neots

East Midlands

19

Anna Chadburn

Lichfield

Staffordshire

20

Stephanie Warlow

Old Northamptonians

East Midlands

21

Sarah Nicholas

Lichfield

Staffordshire

22

Kelly Smith

Worcester

North Mids

 

Midlands Under 15s

15

Megan Varley

Hinckley RFC

Leicestershire

14

Lottie Bozon

Lichfield

Leicestershire

13

Amber Wilkins

Worcester

North Midlands

12

Jasmine Boatswain

Old Northamptonians

East Midlands

11

Brook Clarke

Worcester

North Midlands

10

Megan Warsop

Ashfield Rugby Club

NLD

9

Meaghan Singleton

Paviors RFC

NLD

 

 

 

 

1

Leah Bartlett

Aylestone St James RFC

Leicestershire

2

Sarah Kilminster

Worcester

North Midlands

3

Ellen Dewson

Old Northamptonians

East Midlands

4

Alex Watson

Market Harborough

Leicestershire

5

Maisie Llewellyn

Bromsgrove

North Midlands

6

 

 

 

7

 

 

 

8

Carmen Tremelling

Paviors RFC

NLD

 

 

 

 

16

Chloe Andrews

Melton Mowbray

Leicestershire

17

Cara Clarke

Worcester

North Midlands

18

Meg Eyres

Old Northamptonians

East Midlands

19

Martha Farnworth

Worcester

North Midlands

20

Tyia Henningham

Burton Rugby Club

Staffordshire

21

Rebecca Herring

Old Northamptonians

East Midlands

22

Tinika Kirk

Shireland Academy

North Midlands

RFU Women’s Divisional Programme 2013 – fixtures

February 17
Senior: North v Midlands (Scarborough RFC, 1.45pm), South West v London & South East (Frome RFC, 1.45pm)
U18: North v Midlands (Scarborough RFC, 12pm), South West v London & South East (Frome RFC, 12pm)
U15: North v Midlands (Scarborough RFC, 12pm), South West v London & South East (Frome RFC, 12pm)

March 3
Senior: North v South West (Waterloo RFC, 2pm), London & South East v Midlands (Cobham, 2pm)

March 10
Senior: London & South East v North (Esher RFC, 2.30pm), South West v Midlands (Frome RFC, 2.30pm)
U18: London & South East v North (Esher RFC, 12.30pm), South West v Midlands (Frome RFC, 12.30pm)

March 24
U18: Midlands v London & South East (Hartpury College, k-o tbc), South West v North (Hartpury College, ko tbc)
U15: Midlands v London & South East (Hartpury College, k-o tbc), South West v North (Hartpury College, ko tbc)