This website uses cookies. By continuing to browse RFU.com you are agreeing to our use of cookies. Find out more by viewing our privacy and cookie policy.

North girls aiming to shine at Hartpury

21 March 2013

  • Busy weekend for rugby girls in Gloucestershire
  • Hartpury offers last chance to catch the eye

THE North will play their final matches in this season’s Women’s Divisional Programme and get their last chance to press for places in the national talent development squad when they take part in a busy schedule for the Under 18s and Under 15s squads at Hartpury College in Gloucestershire this weekend.

Both squads will train at Hartpury on Saturday March 23 and will have the opportunity to train alongside their counterparts from the other three divisions and also work with the Divisional Talent Development Officers on skill carousels.

The North are taking the whole squad down to Hartpury, but the team chosen to play the South West in the final game of the series will be looking to build on a better performance in their last match against London & South East.

“The side played some very good physical rugby to score three good tries in the first-half, with the forwards particularly strong.” said the North Talent Development Officer Rob Thompson. “Their handling worked well in the first-half, but London came back strongly after the break, putting the North defence under pressure and running out 31-24 winners after an entertaining half.”

The North Under 15s will also have their full squad to Hartpury for games against London & South East and the South West, when they are hoping that the training sessions they have had with the players will improve the squads performances.

“The coaches plan to use all the players in the two games and they will be looking for the players to show their skills a bit more and to play with more confidence than in the first game.” said Thompson. “Having got through the first game the players will be more settled now and will hopefully be more relaxed.”

This weekend's matches will mark the end of the Divisional competition phase which will lead into the development phase of the program.

The Divisional Programme started in 2010 and is crucial in developing talent to improve rugby at all levels of the women’s and girls’ player pathway, with the objective of producing future England internationals at XVs and Sevens.

Played across three age groups in England’s four divisions - North, Midlands, London & South East and South West – the programme provides a challenging, high quality, performance environment within each division, enabling individual development of players who have the potential, ambition and commitment to become the best they can be.

The delivery of the Divisional Programme is overseen nationally by the RFU Player Development Manager (PDM) and divisionally by RFU Divisional Talent Development Officers (DTDOs).

North Under 18: Olivia Ball (Tyldesley & Lancashire); Rachel Woosey (Liverpool St Helens & Lancashire), Linzi Taylor (Morpeth & Northumberland), Rebecca Scholes (Glossop & Cheshire), Tamzin Ireland-Shillito (West Park Leeds & Yorkshire); Emma McCartney (Liverpool St Helens & Lancashire), Pip Gregory (Glossop & Cheshire); Chloe Squires (Carlisle & Cumbria), May Campbell (Hartpury & Gloucestershire), Lydia Hughes (Liverpool St Helens & Lancashire), Catherine O’Donnell (Keswick & Cumbria), Rachel Proctor (West Park Leeds & Yorkshire), Ashleigh Brown (Morpeth & Northumberland), Sadie Giles (Worcester & Lancashire), Sally Stott (Vale of Lune & Lancashire). 

Replacements: Rachel Watchorn (Tynedale & Northumberland), Henrietta Burkinshaw (Malton & Norton & Yorkshire), Abigail Walker (Glossop & Cheshire), Rebecca Trist (Tyldesley & Lancashire), Caity Mattinson (Hartpury, Worcester & Gloucestershire), Sarah Foster (Morpeth & Northumberland), Tanya Donkin (West Park Leeds & Yorkshire).

North Under 15 squad: Aimee Wallace (Eccles, Lancashire), Alex Friskney (Darlington MP, Durham), Alyssia King (Northwich, Cheshire), Amy Harling (Tyldesley, Lancashire), Bronwen Jackson-Turner (Glossop, Cheshire), Caitlin Knight (Manchester, Cheshire), Charlie Wilcock (Liverpool St Helens, Lancashire), Daisy Morrissey (Liverpool St Helens, Lancashire), Ella Strachan (Morpeth, Northumberland), Ellie Davidson (Manchester, Cheshire), Gemma Donaldson (Liverpool St Helens, Lancashire), Hannah Worthington (Eccles, Lancashire), Hannah Madden ( Liverpool St Helens, Lancashire), Hannah Walton (Liverpool St Helens, Lancashire),  Holly Aitchison (Liverpool St Helens, Lancashire), Karli Nicholson (Wickham School, Northumberland), Laura Perrin (Vale of Lune, Lancashire), Libby Finn (Northwich, Cheshire), Lilly Hodgson (Keswick, Cumbria), Megan Price (Eccles, Lancashire), Milly Cadman (Liverpool St Helens, Lancashire), Nicole Boardman (Liverpool St Helens, Lancashire), Olivia Farrow (Manchester, Cheshire), Rachel Chadfield (Thirsk, Yorkshire), Rebecca O'Dwyer (Liverpool St Helens, Lancashire), Sarah Beckett (Liverpool St Helens, Lancashire), Tyne Jenkinson (Morpeth, Northumberland), Zoe Hardy (Tynedale, Northumberland).

 

IBM TryTracker