This website uses cookies. By continuing to browse RFU.com you are agreeing to our use of cookies. Find out more by viewing our privacy and cookie policy.

VIDEO - England U18 name side for European final against Ireland

18 April 2014

  • England U18 name side to play Ireland in FIRA/AER Euro final
  • Up to us to go out there and put in a good performance – Thacker

England Under 18s have named their side to take on Ireland in the final of the FIRA/AER European Championship as they bid for a third consecutive title in Wronki, Poland, on Saturday, kick off 3.30pm BST.

The game is available on live stream here: http://www.eurorugby2014.pl/en/live_streaming/

Coaches John Fletcher and Peter Walton have made three changes from the side that beat Wales in the semi-final with Harry Mallinder, Josh Ibuanokpe and Stan South all coming into the side.

England U18 line up

Photo: adedaposegun.co.uk

Walton said: “It’s going to be a tough challenge against a physical Ireland side but we’ve trained well since the Wales game, and the lads are in a good place.

“We know that we’re going to have to front up, but that’s something we’re ready for. This game is about the future – we’ve mentioned that we’ve done well in the past, but it’s about developing these guys.”

Charlie Thacker – man of the match against the Welsh – added: “We had a good team run and everything’s been going according to plan – we just need to deliver on the pitch against the Irish.

“We’ve spoken about the guys that have played in the shirt before us, but it’s up to us to go out there and put in a good performance.”

England Under 18 starting XV against Ireland

15 Taylor Prell (Giggleswick School, Leeds Carnegie), 14 George Perkins (Oaklands, Saracens),13 Lucas Slowik  (Filton College, Bristol Rugby), 12 Charlie Thacker (Leicester Grammar, Leicester Tigers), 11 Kai Little (Hartpury College, Exeter Chiefs), 10 Harry Mallinder (Rugby School, Northampton Saints), 9 Jack Maunder (Blundells School, Exeter Chiefs)

1 Lewis Boyce (Prince Henry's Grammar, Leeds Carnegie), 2 Ollie Adams (St Pauls Catholic College, London Irish), 3 Josh Ibuanokpe (Dulwich College, Harlequins), 4 Stanley South (Whitgift School, Harlequins), 5 George Nott (Kings School Chester, Sale Sharks), 6 Joe Batley (Hartpury College, Gloucester Rugby), 7 Sam Underhill  (Sir Thomas Rich’s School, Gloucester Rugby, captain), 8 Will Safe (Hartpury College, Gloucester Rugby)

Replacements:

16 James Fish (Trent College, Northampton Saints), 17 Owen Hills (Queen Elizabeth Wyggeston College, Leicester Tigers), 18 Jack Stanley (Truro College, Exeter Chiefs), 19 Callum Chick (Gosforth Academy, Newcastle Falcons), 20 Huw Taylor (Old Swinford Hospital, Worcester Warriors), 21 Josh Bainbridge (Prince Henry’s Grammar, Leeds Carnegie), 22 Alex Mitchell (Lymm High School, Sale Sharks), 23 Theo Brophy Clews (Abingdon School, London Irish), 24 Joe Marchant (Peter Symonds, Harlequins), 25 Rotimi Segun (Stowe School, Northampton Saints), 26 Cameron Cowell (St Pauls Catholic College, London Irish)