This website uses cookies. By continuing to browse RFU.com you are agreeing to our use of cookies. Find out more by viewing our privacy and cookie policy.

More young players given England U16s opportunity

30 January 2014

  • Four U16s squads encompassing 100 players meet ahead of first divisional festival
  • Development camps to take place in March and April
Action from the Under 16s Wellington Festival

Photo: Capture The Event

With this the first season that the England U16s come under the RFU’s Professional Rugby Department, 100 young players with potential and talent have been selected, 25 from each of the four divisions: North, Midlands, London & South East and South West.

The selection process began last May, with a close relationship between club academies, schools, counties and the national set-up creating greater continuity for players on the development pathway.

Following initial nomination by their academies, the final selection was made last month (December) after a number of festivals and clinics when players’ performance and progress was tracked.

John Fletcher, Professional Player Development Manager, said: “Selection needed to balance potential for the future with current talent. Assessment at this age group can be difficult and the key is to look at what these players could and will be, as much as where they are at this moment in time.

“The number of young players coming through the age grade sides and into the senior England teams reflects the recent success of the player development pathway. We are now able to start this process earlier and more effectively by greater input and involvement in the U16s squad.

“Giving players an opportunity, keeping as many in the programme as possible, gives them the chance to test themselves in tough fixtures and receive quality coaching. The priority is to create the right environment in which players can express themselves.”

Training and competition for the four squads will remain divisional until April, with John Fletcher and other National Academy Coaches working closely with the England U16s and divisional management teams to ensure consistent coaching and key performance messages on topics such as nutrition and lifestyle.

The four squads met last weekend in their respective regions to prepare for the Divisional Festival at Broadstreet RFC (Jan 31- Feb 1). Further development camps follow in March (8-9) before the Wellington Festival in April (12-19). In previous years three England squads were selected following the Broadstreet Festival. However, this year all four divisions will compete at Wellington, playing two sides from Wales and France and one from Italy and Scotland. 

A single England squad will be selected to face Italy U17s on the final day of the festival (Saturday, April 19) and then to play Wales U16s the following weekend (April 27).

Action from the Under 16s Wellington Festival

Photo: Capture The Event

England U16s

Details by first name, surname (school, academy, county) 

London & South East 
Reuben Bird-Tulloch (Eltham College, Saracens, Kent)
Seb Brownhill (Richard Hale School, Saracens, Herts)
Isaac Curtis-Harris (Fort Hill, London Irish, Hants)
Jake Duffield (Langley, Leicester Tigers, EC)
Ben Earl (Tonbridge, Saracens, Kent)
Ehize Ehizode (London Oratory, Wasps, Middlesex)
Will Glover (Harrow, Wasps, Middlesex)
Pierre Goualin (St Benedicts, Wasps, Middlesex)
Scott Griffin (Colchester Royal, Northampton Saints, Essex)
Freddie Hatton (Roding Valley, Saracens, Essex)
Gabriel Ibitoye (Trinity, Harlequins, Surrey)
Nick Isiekwe (Nicholas Breakspeare, Saracens, Herts)
Will Kaye (Hautlieu, London Irish, Hant’s)
Ben Kelland (Royal Hospital, Northampton Saints, EC)
Harrison King (Fitzwymark, Saracens, Essex)
Matt Kouris (Wavell Farnborough, London Irish, Hants)
Jack Longhurst (Fitzwymark, Saracens, Essex)
Jack Nay (The Hayesbrook, Saracens, Kent)
Ehren Painter (Felsted, Northampton Saints, Essex)
Sam Morley (Whitgift, Harlequins, Sussex)
Zach Santos (Hampton, Harlequins, Surrey)
Tom Simmons (Chislehurst & Sidcup, Saracens, Kent)
Callum Sirker (Harrow, Wasps, Middlesex)
Dan Wheatley (Steyning Grammar, Harlequins, Sussex)
Josh Wright (Newhall, Saracens, Essex) 

Midlands
Oliver Allsopp (Malvern College, Worcester Warriors, North Midlands)
William Butler (Hereford Cathedral, Worcester Warriors, North Midlands)
Jake Carter (Bedford, Northampton Saints, East Midlands)
George Cave (Bedford, Northampton Saints, East Midlands)
Jake Charters (Oakham, Leicester Tigers, Leicestershire)
Sebastian Deans-Smith (Charlton, Worcester Warriors, North Midlands)
Blake Edwards (Bromsgrove, Gloucester, North Midlands)
Ben Fowles (Solihull, Worcester Warriors, Warwickshire)
David Hickey (Bedford, Northampton Saints, East Midlands)
Kalius Hutchinson (Coundon Court, Worcester Warriors, Warwickshire)
Toby Hutchinson (Longfield Academy, Leicester Tigers, Leicestershire)
Charlton Kerr (Stowe, Northampton Saints, East Midlands)
Suva Ma'asi (Wootton, Northampton Saints, East Midlands)
Charlie Morgan (Solihull, Worcester Warriors, Warwickshire)
Joseph Morris (King Edward VI Aston, Worcester Warriors, North Midlands)
James Newman (King's School Grantham, Leicester Tigers, NLD)
Joshua Nott (RGS Worcester, Worcester Warriors, North Midlands)
Zakery Poole (De Aston, Leicester Tigers, NLD)
Matt Riddington (Oakham, Leicester Tigers, Leicestershire)
Harry Robinson (The Chase, Worcester Warriors, North Midlands)
Tosin Segun (Stowe, Northampton Saints, East Midlands)
Adam Shaw (Princethorpe College, Leicester Tigers, Leicestershire)
Jacob Umaga (Kenilworth School, Leicester Tigers, Leicestershire)
Henry Walker (Bromsgrove, Gloucester, North Midlands)
Ben White (Denstone College, Leicester Tigers, Staffordshire)
Zac Xiourouppa (Ellesmere College, Worcester Warriors, North Midlands)

North
George Armstrong (Woodhouse Grove, Leeds, Yorkshire)
Jack Beevers (Calday Grange, Sale Sharks, Cheshire)
Jamie Blaimire (Stainburn, Newcastle Falcons, CND)
William Bowie (Guiseley, Leeds, Yorkshire)
Rory Brand (Standish HS, Sale Sharks, Lancashire)
Alistair Crossdale (Altrincham Grammar, Sale Sharks, Cheshire)
Ben Curry (Bishop Heber, Sale Sharks, Cheshire)
Thomas Curry (Bishop Heber, Sale Sharks, Cheshire)
Max Davies (Sedburgh, Sale Sharks, Lancashire)
William Dennis (Selby, Leeds, Yorkshire)
Harry Dunne (Crossley Heath, Leeds, Yorkshire)
Charlie Gowling (Sedbergh, Newcastle Falcons, CND)
James Grayson (Northampton SfB, Northampton Saints, East Midlands)
Ben Gregory (Deanery HS, Sale Sharks, Lancashire)
Will Hodgson (Kings’ School Macclesfield, Sale Sharks, Cheshire)
Garry Izomor (Durham School, Newcastle Falcons, CND)
Adam Mohammed (Gosforth Academy, Newcastle Falcons, CND)
Jordan Olowofela (Lincoln Minster, Leicester Tigers, NLD)
Matthew Peakman (Kings’ School Macclesfield, Sale Sharks, Cheshire)
Armani Roberts (Bishops Herber, Sale Sharks, Cheshire)
Ben Stevenson (Yarm, Newcastle Falcons, CND)
Connor Stewart (Whitley Bay HS, Newcastle Falcons, CND)
Elliot Ward (QEGS Wakefield, Leeds, Yorkshire)
George Williams (Fallibroome Academy, Sale Sharks, Cheshire)
Lewis Wilson (Woldgate College, Leeds, Yorkshire)

South West 
Jake Anderson (St Edwards, Northampton Saints, Oxfordshire)
Caspar Bailey (Thomas Hardye, Bath, Dorset & Wilts)
Josh Bayliss (Millfield, Bath, Somerset)
Aaron Chapman (Kings College Taunton, Exeter Chiefs, Devon)
George Clair (St Peter's, Gloucester, Gloucestershire)
Charlie Fethney (Devonport High SfB, Exeter Chiefs, Devon)
Oliver Graham (Castle School Taunton, Bath, Somerset)
Lars Heidrich (St Pauls Barnes, Harlequins, Surrey)
Liam Hilliar (Exmouth Comm College, Exeter Chiefs, Devon)
Alex Hogg (Whitgift, Harlequins, Surrey)
Jack Holford (Abingdon, Wasps, Oxfordshire)
Jack Ingall (Wellington College, London Irish, Berkshire)
Toni Kuku (Stowe, Wasps, Bucks)
Michael Marsden (John Hampden, Wasps, Bucks)
Declan Matthews (Penair Truro, Exeter Chiefs, Cornwall)
Sam Miller (Wallingford, Wasps, Oxfordshire)
Gabriel Oghre (Beechen Cliff, Bath, Somerset)
Tom Parton (Wellington College, London Irish, Berkshire)
Zak Smith (Prior Park, Bath, Somerset)
Matt Solway (St. Gregory's, Bath, Somerset)
Marcus Street (QECC, Exeter Chiefs, Devon)
Mason Tonks (Dene Magna, Gloucester, Gloucestershire)
Will Vaughan (Heathfield Comm. School, Bath, Somerset)
Jack West (Kings College Taunton, Exeter Chiefs, Devon)
Matt Williams (Wellington College, London Irish, Berkshire)

 

IBM TryTracker